Koond kontrolltöö (command line)

Kontrolltöö käigus tuleb teostada erinevaid administreerimise alaseid ülesandeid käsureas:

Iga õjeti täidetud ülesanne annab punkte vastavalt keerukusele.

Resultaat-Väljund : Tuleb pakkida kokku tar programmiga loodud kasutaja kodukatalog ja saata õpetaja e-mailile

NB!

1. Enne kontrolltöö sooritamist kui teil on installitud ubuntu-kt masin tuleb see kustutada maha ja siis importida ettevalmistatud virtual masin nimega ubuntu-kt võrgukettalt. NB! Importeerimisel mingeid linnukesi ei pane!!!.
  2. Peale linuxi käivitamist kontrollige võrgu toimimist, võrgukaart peab olema NAT režiimis
  3. Operatsioone tuleks toimetada loodud kasutaja õigustes
  4. Mõned operatsioonid ei saa olla täidetud kui eelnevad lihtsamad operatsioonid jäid tegemata
  5. Mõned operatsioonid peavad olema täidetud root kasutaja õigustes selleks kasuta sudo käsku
  6. Ühtegi üleliigset faili ei tohi kustutada (näiteks ajalugu ja logi faili).
  7. Kui mõnda korraldust ei saa täita. Nende numbrid ja põhjused ülesandes loodavasse NIMI.log faili.
  8. Kasutaja nimeks kasutame õpilase perenime kus nime pikkus ei ületa 8 ladina sümbolit ja nimes ei kasutada sümboleid – öäüõ. Edaspidi viitame sellele kasutajale kasutades terminit NIMI
  9. Gruppi nimeks kasutame õpilase gruppinime väikeste tähtedega näiteks pa09a, edaspidi viitame sellele gruppile kasutades terminit GRUPP
  10. Töö jooksul tuleb käskude resultaat suunata log faili mis tuleks alguses luua, edaspidi viitame sellele gruppile kasutades terminit LOG
  11. Iga teostatud/testitud käsk paigutage täitmis järjestuses erifaili kasutaja NIMI kodukatalogis nimega commands.txt
  12. NB!!! Probleemide vältimiseks käivitage graafiline keskkond kasutaja it oigustes käsuga startxfce4 või startx

Ülesanded:

1. Terminalis root kasutaja õigustes loo grupp GRUPP ja loo uus kasutaja NIMI mis peab kuuluma gruppi GRUPP(loomisel määra automaatne kodukatalogi tekitamise optsioon). Määrata loodud kasutajale parool "tervist". (1p)
  2. Anda kasutajale NIMI administraatori sudo õigused. (1p)
  3. Logida kasutaja NIMI kontosse. Kasutaja NIMI kodukaustas tuleb luua LOG fail kasutaja NIMI nimega - NIMI.log, kuhu hakkad koguma käskude väljundeid (0.5p)
  4. Suuna tänane kuupäev ja aeg programmi cowsay ja väljund suuna LOG faili. Kuupäev peab olema formaadis „YYYY.MM.DD-HH:MM“ kus YYYY-jooksev aasta, MM-jooksev kuu, DD-tänane päev, HH – tunnid, MM - minutid. (1p)
  5. Muuda kuupäev üks päev tahapoole ja kell kolm tundi ette ja nüüd suuna süsteemi kuupäev ja aeg LOG faili tava formaadis (1p).
  6. Lisa uus grupp nimega tpt. Pane kasutaja NIMI lisagruppi tpt.
    Väljasta LOG faili loodud kasutaja UID, GID ja grupikuuluvused. (0.5p)
  7. Kasutaja NIMI kodukatalogis loo nimelink (symbolic link) logid , mis viitab kataloogile /var/log. (0,5p)
  8. Lisa alias nn käsule nano (käivitades nn peaks käivituma käsk nano) ja alias j2lgi käsule tail –f ja suuna aliaste nimistu LOG faili. (1p)
  9. Soorita toimingud selleks et need aliased rakenduksid ka sisselogimisel. (2p)
  10. Suuna LOG faili ketaste vabaruumi info. (0.5p)
  11. Olles NIMI kasutaja õigustes suuna protsesside nimekiri, mille omanikuks on root faili ps.txt kasutaja NIMI kodukatalogis. (0,5p)
  12. Otsi üles kõik failid kataloogist /etc ja selle alamkataloogidest, mille nimi sisaldab stringi „ host“ ning suuna saadud tulemus kasutaja NIMI kodukatalogis faili host.txt (1p)
  13. Suuna võrgukaardi parameetrid ja ruutingu tabel faili net.txt NIMI kodukatalogis. (1p)
  14. Pöördudes www.tpt.edu.ee kodulehele ja kasutades programmi tcpdump suunata paketid mis liiguvad teje linuxi ja veeremaa kodulehekülje vahel kasutaja NIMI kodukatalogi faili tcpdump.txt (2p)
  15. Installi http server ja paiska välja kasutaja NIMI www katalog veebi luues selleks /etc/apache2/sites-available/NIMI.conf kus NIMI asenda vastava kasutaja nimega, kopeeri apache loodud virtual hosti konfiguratsiooni fail kasutaja NIMI kodukataloogi. (4p)
  16. Loo kettale /dev/sdb primaarne kettajagu suurusega 600MB , ülejäänud ruum anna laiendatud kettajaole. Loo laiendatud kettajaole loogiline kettajagu suurustega 800 MB. Valjasta LOG faili ühe fdisk käsuga andmed loodud kettajaotuste kohta. (4p)
  17. Loo esimesele primaarsele kettajaole ext3 failisüsteem ja sea see alglaadimisel ühendatavaks kausta /mnt/backup. (vajadusel loo kaust root õigustes) (2p)
  18. Loo esimesele loogilisele kettajaole ext4 failisüsteem ja sea see alglaadimisel ühendatavaks kausta /mnt/data. (vajadusel loo kaust root õigustes) (2p)
  19. Ühenda loodud kettad süsteemi ja suuna ühendatud kõvaketaste nimistu LOG faili. (1p)
  20. Suuna kasutaja NIMI kodukataloogi suurus koos alamkatalogidega LOG faili (0,5p)

Paki kasutaja NIMI kodukatalog kokku kasutades alltoodud käske.
PS! Katalogis pevad olema järgmised mitte tühjad failid: .bash_history, .bashrc, NIMI.log, commands.txt , NIMI.conf, tcpdump.txt, net.txt, host.txt
Saada see õpetaja e-mailile oma tptlive.ee kontolt.

PS! Käsk tuleb anda kasutaja "root" õigustes

cd /home
tar -cpmf $USER.tar $USER/

katalogi /home peab tekkima vastava kasutaja nimega fail lajendiga tar.

NB!!! Pela arhiveerimist kontrollige selle faili sisu: kas ikka vastab ootustele. Seal peavad olema loodud kasutaja kodukatalogi failid ja katalogid, nende seas ka teie poolt loodud failid. Kindlasti peab olema fail .bash_history kus peaksid olema selle kasutaja õigustes teie poolt täidetud käsud!!!!

Peale kontroltöö lõpetamist/näitamist/saatmist kustuta imporditud virtual masin ubuntu-kt.